חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תחום ה- ‏Legal Tech‏: מורה נבוכים

הפריחה הטכנולוגית של העשור האחרון משנה תחומים רבים במשק. רואי חשבון, בנקאים, ביולוגים, ובעלי מקצועות נוספים ראו את פעילותם עוברת שינוי דרמטי בשנים האחרונות, כתוצאה מיישום כלים טכנולוגיים.

אך בעוד שתחומים כמו Fintech, Biotech ו-Agritech כבר הפכו למונחים שגורים בעולם, בשנים האחרונות החל תהליך מרתק, ובו יזמי טכנולוגיה ומשקיעים מיומנים מסמנים את התחום הפורח הבא – Legal Tech. כלים טכנולוגיים לייעול שירותים משפטיים? אין ספק כי כבר מדובר בצירוף המצית את הדמיון.

האם עולם המשפט עומד לעבור מהפכה טכנולוגית? נביט בתנאים הדרושים למהפכה שכזו:

  • גודל שוק. חברת המחקר והמידע Legal Executive Institute מבין Thomson Reuters העריכה לאחרונה במחקר שפרסמה את גודלו של השוק המשפטי בארצות הברית בלבד ב-437 מיליארד דולר. מדובר, אם כן, בשוק עולמי גדול בהחלט המצדיק פיתוחם של מוצרים חדשניים.
  • צורך בוער. נדמה שאין חולק על כך שמקצוע עריכת הדין הינו מקצוע שמרני. בתיאור גס, ניתן לומר שעורכי דין כיום עובדים באופן דומה לאופן בו עבדו בשנים עברו, וזאת למרות שהעבודה המשפטית עצמה הינה פעמים רבות רפטטיבית וניתנת לאוטומציה.
  • פתרונות טכנולוגיים. מעבר לים כבר הוכח שישנם פתרונות טכנולוגיים שיכולים לשפר משמעותית את יעילות העבודה המשפטית ואת טיבה. מדובר בפתרונות המתמקדים, בין השאר, בתחומי הE-discovery, המחקר המשפטי, אוטומציה של מסמכים ותהליכים משפטיים, ופתרונות המשפרים את השירות ללקוח.
  • מימון. נדמה כי בשנים האחרונות גם קרנות הון סיכון (VC) זיהו טרנד זה, והשקעות של מיליוני דולרים החלו לזרום גם לכיוון יזמי Legal Tech. אחת הקרנות המשמעותיות שכבר ביצעה את ה"קפיצה" למימי המיזמים המשפטיים היא Bessemer Venture Partners, אחת מקרנות ההון סיכון המובילות בעולם, אשר אף נתנה פומבי להזדמנות הטמונה לדידה בתחום ה-Legal Tech.

*******************************


Legal Tech – קווים לדמותו

אם לומר זאת בפשטות, המושג Legal Tech מתאר את כל סוגי הפתרונות הטכנולוגיים שמטרתם לשנות את הדרך המסורתית בה ניתנים שירותים משפטיים.

ניתן לסווג מוצרים אלו בשני אופנים:

  • סוג אחד של מוצרי Legal Tech הוא מוצרים טכנולוגיים המשפרים ומייעלים את עבודתם של עורכי דין. תחת הגדרה זו נכנסים פתרונות לניתוח קבצים, שמירת מסמכים, ניהול חיובים, הקלת ההתנהלות למול רגולציות שונות ועוד.
  • סוג אחר של מוצרי Legal Tech מתייחס לשירותים טכנולוגיים המייתרים את הצורך בעורכי דין אנושיים, כדוגמת תוכנה לפתרון סכסוכים אוטומטית, מחוללי מסמכים משפטיים וכיו״ב.

התחרות בין משרדי עורכי דין והקשיים ביצירת בידול ממתחרים הינה, כמובן, תופעה עולמית. היום יותר מאי פעם, עורכי הדין כיום נדרשים לספק שירות איכותי, מהיר וזול יותר ללקוחותיהם, על מנת להצדיק את הסכומים הגבוהים המשולמים להם.

על כר זה צמח תחום ה-Legal Tech. נכון אמנם, שעורכי דין משתמשים בפתרונות טכנולוגים מסוימים כבר שנים רבות, ואין להפחית בחשיבותם של השינויים שהתחוללו בענף כתוצאה מפתרונות דוגמת דואר אלקטרוני או מעבדי תמלילים. אך Legal Tech הוא תופעה רחבה ומקיפה בהרבה, כמובן.

*******************************


בעיצומה של מהפכה עולמית

על מנת להבין בצורה טובה יותר את ההתקדמות המטאורית שעשה תחום ה-Legal Tech בשנים האחרונות, כל מה שנדרש הוא להציץ במספרים: בעוד שבשנת 2009 הושקעו במיזמי Legal Tech – 7 מיליון דולר בלבד, מספר זה טיפס ללא פחות מאשר 150 מיליון דולר מקץ 4 שנים בלבד, בשנת 2013.

לזינוק המשמעותי הזה אחראיות, בין השאר, חברות כדוגמת:

  • Lex Machina, שנרכשה בנובמבר 2015 על ידי ענקית מאגרי המידע LexisNexis. מדובר באחד המקרים הבולטים הממחישים את העובדה שהפוטנציאל בתחום ה-Legal Tech כבר כאן, וכבר מתממש. Lex Machina פיתחה מנוע חיפוש מתוחכם שמאפשר ניתוח אנליטי איכותי של פסקי דין ומסמכים משפטיים ומסייע לעורכי דין ללמוד בקלות על שופטים, היסטורית לקוחות, תיקים ואפילו לצפות הכרעות דין על ידי ניתוח מקרים דומים בעבר.
  • Modria היא שירות פתרון סכסוכים בין קונים למוכרים בחנויות e commerce שונות ברחבי הרשת (לדוגמה ebay). השירות שפיתחה החברה פותר מעל 90% מהסכסוכים בצורה אוטומטית לחלוטין, ללא התערבות אנושית כלשהי.
  • ALT LEGAL פיתחה מערכת שמקלה את ההתמודדות הרגולטיבית ברישום פטנט וסימני מסחר. השימוש במערכת הופך את התהליך למהיר בהרבה וחוסך זמן עבודה יקר.

קיימות, כמובן, עוד אלפי חברות  Legal Techהמרחיבות מיום ליום את ההגדרה של התחום ומסייעות להמציא אותו מחדש, שוב ושוב. בהתחשב בעובדה שכיום אפילו בתי משפט מסוימים מתהדרים באפליקציות ייעודיות לשיפור השירות, נראה שנמשיך לראות את התרחבותה של מגמה זו בעתיד.

*******************************

תחום ה- Legal Tech… בישראל?

ידוע לכל כי שוק עריכת הדין בארץ הפך לתחרותי עד אימה, ומספר עורכי הדין לנפש הינו מהגבוהים בעולם. לכך יש לחבר את נפלאות ה-Startup Nation, ולהזכיר כי ישראל היא הראשונה בעולם ביחס בין חברות הזנק (Startups) לתושבים.

האם מישראל תצא בשורת ה-Legal Tech העולמית הבאה?

שינויים הם לא תמיד דבר קל, אך ככל שעובר הזמן, קשה יותר ויותר להתעלם מהפריחה הטכנולוגית בתחום ה- Legal Tech, ומהאפשרויות הכלכליות האדירות הטמונות בו בעבור יזמים, משרדי עורכי דין, והציבור הרחב.

*******************************

Legal Tech Israel Logo

משרד Robus מחזיק במחלקת ה- Legal Tech הראשונה בישראל. משרד Robus מתמחה בייעוץ למשרדי עורכי דין ישראליים ובינלאומיים, ומסייעים ליזמי Legal Tech בקידום מיזמים חדשניים בתחום.

יש לכם פתרון טכנולוגי בתחום המשפטי? קבעו אתנו פגישת ייעוץ (ללא עלות) ונשמח לחלוק אתכם מניסיוננו, על מנת להביא את המיזם שלכם לגבהים חדשים.

קראתם עד כאן? הנה עוד כמה מאמרים שיכולים לעניין

השקעה בחברות ליגל-טק – היתרונות והחסרונות

סך עסקאות ההשקעה בחברות ליגל-טק בשנת 2016 שבר שיא של כל הזמנים, אך מהי הסיבה שקרנות ומשקיעים רבים מבקשים להשקיע דווקא בחברות מתחום זה, וכיצד הם בוחרים את החברות המבטיחות ביותר? מגזין ה-ABA ערך ראיון עם מנהלת קרן השקעות.

קרא עוד