חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

על קשיים וסיכויים- פתיחת משרד בידי עורך-דין עצמאי

new office lawyersהמציאות הכלכלית של ימינו מחייבת חשיבה. ככל שהמשכורות יורדות ומספר המשרות הפנויות במשרדי עורכי הדין מצטמצם, פתיחת משרד עצמאי בידי בוגרים טריים היישר מלשכת עורכי הדין הופכת מחזה שכיח יותר ויותר. למרבה הצער, רק אחוז קטן מבין אלה שהולכים בכיוון הזה, זוכים להצלחה.

ניתן למנות סיבות רבות לכך לרבות מחסור במיומנויות נדרשות והעדר ניסיון מקצועי, אולם מעל לכל, נראה כי הסיבה המרכזית לחוסר ההצלחה היא העובדה שרבים מאלה שהולכים בכיוון הזה אינם עושים זאת בלב שלם ובהתלהבות רבה, אלא עד "שיצוץ משהו טוב יותר", או פשוט מפני שהם לא מצליחים לחשוב על אלטרנטיבה מקצועית ראויה. אין ספק כי פתיחת משרד מהסיבות הללו, הינה מתכון לכישלון.

ניתן למנות לפחות שני דברים חיוניים עבור מי שרוצה לפתוח משרד:

1) חובה באמת לרצות לפתוח משרד

2) חובה להיות מחויב לחלוטין למהלך הזה וכמובן גם ללקוחותיך לעתיד לבוא

ככל שהדברים האלה נכונים לגבי כל עו"ד באשר הוא, הם נכונים עוד יותר בעבור בוגרים טריים המחזיקים בידע מצומצם מאוד לגבי יישום החוק בפועל, אל מול סוגיות משפטיות סבוכות. הוסיפו לכך את חוסר הידע לגבי ניהול עסק ותקבלו טירונים גמורים. ברם, חוסר ניסיון הוא לא דבר שלא ניתן להתגבר עליו באמצעות להט מקצועי, מחויבות וכמובן – עבודה קשה (והרבה ממנה).

ההחלטה על פתיחת משרד צריכה להיות מושכלת ומבוססת על המחשבה כי מכל האופציות העומדות בפניך, זו הטובה ביותר. שנית, תנאי הכרחי להצלחת המהלך הוא מחויבות מלאה אליו. מחויבות מוחלטת עשויה להיות תחליף הולם לעובדה שעבור רוב עורכי הדין שהולכים על המהלך הזה, אין מדובר בחלום חיים.

כדי להפוך את המחויבות מהצהרה למעשה עליך להכין לוח זמנים מסודר ומובנה לפחות לשנה הראשונה של ניהול המשרד- סמן לעצמך מטרות ויעדים ונסה להתאים את לוח הזמנים אליהם. בנוסף, יש לקחת בחשבון שבמהלך השנה הראשונה, כפי שיעידו רוב עורכי הדין, קשה לייצר הכנסה משמעותית. במקרה זה חובה להיות סבלני, שכן עם עבודה נכונה, המאמצים יישאו פרי כבר במהלך השנה השנייה לניהול המשרד.

מחויבות גם תעזור להתמודד עם טעויות של תחילת הדרך, ויהיו כאלה. גם פעולות פשוטות עבור עורכי דין מנוסים ייקחו, בשלב ראשון, כמה ימים טובים ויצריכו לא מעט שיחות טלפון לעורכי דין אחרים.

new law firmסביר להניח שגם שכר הטרחה שייגבה יהיה נמוך בהתאמה, וכל זאת עוד לפני שהזכרנו את ההוצאות על מחשבים, פקסים, ציוד משרדי, מזכירה, שכירות ועוד. במילים אחרות, בשלב הראשון לפתיחת המשרד, ההוצאות תעלנה על ההכנסות כמעט בהכרח.

מלבד מוטיבציה ומחויבות, ישנן לא מעט עצות מעשיות שנכונות עבור כל עו"ד עצמאי, אולם הן נכונות במיוחד עבור עו"ד עצמאי שזה עתה פתח פרקטיקה משלו:

1) בניית מאגר התחלתי של לקוחות לשם כך, חשוב לפתח יחסי קרבה אישיים במיוחד עם הלקוחות הראשונים. אנו ממליצים, בוודאי בשלב הראשון, לנהוג בנדיבות עם הלקוחות ולהימנע מחיובים קטנוניים על שיחות טלפון קצרות או אימיילים קצרים. מעט הכסף שתגבה על הפעולות הללו לא שווה את הנזק התדמיתי שהן מייצרות. חשוב מאוד להתחבב על לקוחותיך הראשונים.

2) איכות העבודה שתבצע הינה קריטית כלל זה נכון בכל שלב מקצועי, אך נכון כפליים בראשית הדרך. חשוב להשקיע זמן ומאמץ רב בעבודתך המשפטית, היא זו שתהווה את הבסיס דרכו תוכלו לקבל לקוחות נוספים בעתיד. המלצה של לקוחות לחבריהם, שווה לאין שיעור יותר מכל פרסומת בעיתון או ב- Google שתשלמו עבורה בתחילת דרכך העצמאית.

3) כניסה לתחומי עיסוק בהם אינכם בקיאיםהימנעו מעיסוק בנושאים אלו. הכסף אולי מפתה אך הנזק שתעשו גדול בהרבה על שכר הטרחה שתגבו עליהם (שלא לומר הפיצויים שתצטרכו לשלם עבור נזקים שתעשו).

אמנם העצה הזו נכונה עבור כל עו"ד, אולם היא נכונה שבעתיים עבור עו"ד צעיר בתחילת דרכו שאין לו עדיין מערכת קשרים עם עו"ד אחרים שיכולים לסייע לו מול תיקים כאלה.מה גם, שכפי שכבר ציינו, הלקוחות הראשונים הם הקריטיים ביותר עבור עורך דין עצמאי בתחילת דרכו.

4) השתמשו בתקציב השיווק בתבונה אנו ממליצים להימנע מהוצאות ענק על שיווק בתחילת הדרך. כפי שכבר נאמר, השיווק היעיל ביותר הוא דרך איכות עבודה גבוהה למען הלקוח ויצירת יחסי אנוש טובים. מעבר לכך, אם יש לכם זמן (וסביר שבתחילת הדרך יהיה לכם), עדיף להשקיע את מאמצי השיווק ברשתות החברתיות שהפרסום בהן זול יותר.

גם כך ההוצאות בתחילת הדרך גבוהות מההכנסות ושיווק מאסיבי הוא גם יקר ולרוב איננו הולם עו"ד צעיר.

לסיכום, עו"ד שבוחר ללכת בדרך של פתיחת משרד עצמאי נוקט בצעד אמיץ ואף מעט הרפתקני, במיוחד אם מדובר בעו"ד שזה עתה סיים את מסלול הלימודים ובחינות הלשכה.

אולם, שכרו יוכל להיות בצידו אם יגלה אורך רוח, מחויבות והתמדה גם בתקופה הקשה אשר תיכון לו בוודאות בתחילת הדרך. אין דבר העומד בפני הרצון וודאי שלא בפני רצון הבא יד ביד עם עבודה קשה והתמדה, ואלה נדרשים שבעתיים מעו"ד עצמאי בתחילת דרכו. המון בהצלחה.

קראתם עד כאן? הנה עוד כמה מאמרים שיכולים לעניין

רווחיות במשרדי עו"ד

נושא הרווחיות הינו אחד מעורקי החיים של כל עסק באשר הוא. בשוק עוה"ד נושא זה מקבל משנה תוקף ורלוונטי ביתר שאת בייחוד בשל הצפיפות והתחרות העזה השוררים בו.

קרא עוד